Extrémní sporty

Na začátek tohoto, v následujících létech  velmi úspěšného oddílu, vzpomíná jeho zakladatel a nynější předseda ASS Brno Ing. Roman Mráz

………..Psal se rok 2006. Česká televize právě zrealizovala přímý přenos z baseballového play–off Technika Brno – Draci. Bylo krásné počasí, na Kraví Hoře stovky lidí, hřiště plné reklam, napínavý zápas – prostě úspěch. Mediální i marketingový.

Nedlouho po té jsme se vraceli se sportovním allrounderem a presidentem klubu Rudou Drncem ze závěrečné akce vodácké sezony z Vavřince a po cestě meditovali, jak podobnou propagaci Techniky zopakovat. Bylo jasné, že to musí být něco, k čemu máme blízko a co zajímá lidi i televizi. Po krátké eliminaci vycházela jediná možnost –RED BULL DOLOMITENMANN. O této akci jsme měli tou dobou jen povrchní povědomost, ale znali jsme ji z televize. Celkem rychle jsme se shodli, že my sami už ale asi závodit nebudeme.

Takže kdo? Bylo třeba obsadit následující disciplíny: běh do vrchu, paragliding, kajak a horské kolo. Úlohy postavit tým se zhostil Martin Drnec, naše biková jednička. Úkol č. 2 – dostat nás na startovní listinu připadl mně. Úkol pro začínající tým přetěžký. Počet přihlášených obvykle čtyřnásobně převyšuje počet startujících s tím, že přednost mají pravidelní účastníc, kteří mají dostatek výkonnostních bodů z předchozích ročníků, To se nakonec po několikaměsíčnívé korespondenci pořadateli podařilo. A tak v září 2007 se tehdy Technika Brno poprvé v historii vyrazila na 20. ročník legendárního Dolomitenmanna, aby začala dobývat mistrovství světa extrémních sportů. V Lienzi, rakouském městě na úpatí Dolomit, nás však čekalo rozčarování. Běh není běh, ale nějaké skálolezení (převýšení 2000 m), paraglidista naopak kromě letu běží do vrchu, kajakář není ani slalomář, ani sjezdař, ale něco mezi tím a hlavně u toho běhá, plave a pádluje proti proudu. Biker se také moc nesveze. Buď šlape do brutálního kopce, nebo kolo nese a nakonec sjíždí z kopce z výšky 2200 m kolmo dolů……….

Když uvážíme, že v jednotlivých disciplínách zde startovali olympijští vítězové a mistři světa, nebylo na úvod 56. místo Techniky ze 110 startujících úplně špatné. Ale bylo cennou zkušeností, na jejímž základě vznikl oddíl extrémních sportů VSK Techniky Brno, aby spojil specialisty jednotlivých disciplín. Od této chvíle se náš tým neustále zlepšoval a začal získávat na tuzemském i mezinárodním poli úspěchy a to výhradně v amatérské kategorii. V roce 2014 přešel oddíl do nově vznikajícího Akademického sportovního spolku Brno , kde navázali a předchozí výborné výsledky.

Jiří Žák – několikanásobný účastník MS v běhu do • Dan Orálek – ultramaratonec světové extratřídy Hannes Aigner – vodák, bronzový medailista ve slalomu OH Londýn 2012. • Jiří Srbecký – vodák, bývalý jun. reprezentant ČR. • Táňa Metelková – neporazitelná běžkyně do vrchu. • Jitka Škarnitzová – top bikerka a reprezentantka ČR, Manfed Loebenwein – špičkový rakouský pilot, Jan Jobánek – biker, několikanásobný mistr ČR a další.